Zamilovanosť je stav, ktorý zo vzťahu vyprchá (2/4)

Zamilovanosť je zdanlivo tá najkrajšia časť vzťahu. Je to preto, lebo nám počas nej výrazne pomáha chémia nášho tela – hormóny.

Príjemné šteklenie v žalúdku, keď na ňu myslíš. Cítiš sa najšťastnejší na svete a každú chvíľku voľného času by si najradšej trávil s ňou.

Počas zamilovanosti sa mužom až 10 násobne zvýši hladina testosterónu (endorfíny), a ženám hladina estrogénu až trojnásobne. Táto chemická injekcia v našom tele spôsobí, že sa navzájom vidíme oveľa krajší, než sme.

Nevidíme svoje nedostatky, partnera máme na prvom mieste a nevieme bez neho žiť. Aj sexu býva v začiatkoch oveľa viac práve z týchto dôvodov.

Toto obdobie trvá približne 1-3 roky, u každého je to individuálne. Sú partneri, ktorí si zamieňajú zamilovanosť s láskou a myslia si, že takto to bude teraz vyzerať celý život.

Keď potom ale zamilovanosť ustúpi, cítia sklamanie a vymenia partnera za iného, do ktorého sa zamilujú. Očakávajú plnú zamilovanosť po celý život. Tak to ale nefunguje.

Vzťah sa vyvíja. Tak ako sa vyvinie zo šteniatka – pes.


Ďalšie časti seriálu:

  1. Kde ste sa v partnerstve zasekli?
  2. Zamilovanosť je stav, ktorý zo vzťahu vyprchá
  3. Najťažšia časť vzťahu: boj o moc. kto vyhrá?
  4. Ak si manželstvo chcete užívať, začnite spolupracovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.