Prílišný perfekcionizmus zabíja dobro

V momente životných volieb, ktoré denne robíme občas podliehame dojmu, že si vyberáme naozaj dobré veci. Že sme si vybrali to najlepšie. A potom máme pocit, že to tak musí byť stále.

Ale to je ilúzia.

Pod jej vplyvom sa dostávame do pozície, že v prípade menej jasných rozhodnutí sme nútení si vyberať akési menšie zlo. A pripadáme si pri tom nesvoji. Zdá sa nám, že by to nemalo tak byť. Ťažko sa zmierujeme s niečím menším než jednoznačným, definitívnym dobrom. Chceme mať vo voľbe jasno – buď vyberáme dobre, alebo zle.

Je to však myšlienková pasca. Najkratšie a najjasnejšie ju vysvetľuje myšlienka: “Prílišný perfekcionizmus zabíja dobro”.

Keď si revidujem svoj vlastný život, vďaka prehnanému perfekcionizmu som neurobil veľa vecí. Niekedy som sa paradoxne uspokojil s ničím – a to len preto, lebo krok, ktorý som mohol spraviť hneď, nebol ten najlepší aký by som si predstavoval.

Iné kroky a rozhodnutia som odďaľoval, odďalovaľ a odďaloval. Aby som sa pripravil ešte lepšie, aby bol nástup dokonalý. Ale keď už som začal, moja príprava mi pomohla len čiastočne a veci si nakoniec išli aj tak svojou cestou.

Dnes viem, že váhanie zabíja konanie. Radšej niekedy začať nepripravený a urobiť chybu, než len stáť a čakať na dokonalosť.

Je to ako v tom prípade: “Pripraviť, zamieriť, zamieriť, zamieriť….”

Prílišný perfekcionizmus zabíja dobro.

(Táto myšlienka bola vypožičaná z názvu príspevku, ktorý prezident Kiska napísal pre časopis .týždeň 14/2019)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.