Plná pozornosť napĺňa spoločnú nádrž lásky (5/6)

Sedel som na gauči a Lucka mi niečo hovorila.

“Uhm….. áno……. jasné, jasné…”, odpovedal som a pozeral ďalej do mobilu.

Zachytil som, že sa ma niečo spýtala. Keďže som ale naplno nepočúval, nevedel som o čom je vlastne reč, a nevedel som reagovať.

“Veď ty si ma vôbec nepočúval!”, zakončila sklamane.

Toto je príbeh, ktorý sa v rôznych obmenách deje denne, nespočetne veľa krát.

Žena hovorí na muža, ale ten sa popritom sústredí na niečo iné. V domnienke, že ona sa len tak nezáväzne vykecáva, namiesto prepnutia do režimu plnej pozornosti, počúva len jedným uchom, aby pauzy plynule vyplnil bezpredmetným “uhm”.

Hlavu máme plnú starostí a keď spolu žijeme, rozhovor s partnerom býva taký bežný, že ho začíname flákať.

Úctivý spoločný rozhovor je však základnou zložkou funkčného vzťahu. Vyjadrujeme ním aj náklonnosť a priazeň tomu druhému. Odovzdávame tomu druhému kúsok zo seba. Zvlášť žena, ak je jej jazykom lásky plná pozornosť, keď sa s manželom zdieľa, potrebuje aby ju vypočul. Nie však napravoval a radil jej.

Pozornosť má, ako jazyk, lásky širší význam. Žena, ktorá mu rozumie sa cítili milovaná vtedy, keď si jej partner pre ňu vyhradí špeciálny čas, počas ktorého sa zameria iba na ňu. Môže to byť spoločná prechádzka v parku, alebo posedenie na káve.

Keď sedím na gauči so svojou ženou a dávam jej dvadsať minúť svojej výlučnej pozornosti a ona robí to isté pre mňa, dávame jeden druhému dvadsať minút života. Už nikdy nebudeme mať tých dvadsať minút pre seba; dávame jeden druhému svoj život. Je to veľmi mocný emocionálny komunikátor lásky.

(5 jazykov lásky – Gary Chapman)

Ďalšie časti:
1, Ako urobiť partnerku šťastnou?
2, Darček ženu poteší viac, keď ho nečaká
3, Slová uznania vzťah zlepšujú, výčitky ho môžu zničiť
4, Povysávať byt môže znamenať viac ako povedať ľúbim ťa
5, Plná pozornosť napĺňa spoločnú nádrž lásky
6, Partnerstvo bez dotykov je ako čokoláda bez chute

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.