Partnerstvo bez dotykov je ako čokoláda bez chute (6/6)

V prvých mesiacoch a rokoch partnerstva sú vzájomné dotyky na dennom poriadku. Držíme sa za ruky, hladíme sa, milujeme sa.

Potom sa narodia deti a všetko sa zrazu skomplikuje. Alebo len uplynie príliš veľa času, a keď zamilovanie pominie, zo vzťahu sa stane rutina. Objatia sa vytrácajú, držať sa za ruky nie je pohodlné, a aj stretnutia v spálni bývajú zriedkavejšie.

Niekedy sa vytratia úplne.

Bozk – G.Klimt

Telesné dotyky sú často mužským jazykom lásky, ale hovoria ním samozrejme aj ženy. Štatisticky však ženy fyzické intímnosti potrebujú a očakávajú menej.

Keď však intímne kontakty skončia na bode mrazu, obe strany vedia, že to nie je v poriadku.

Napriek tomu dostáva prednosť všetko ostatné – práca, deti, únava, upratovanie a vzťah chladne a chladne… a často sa skončí práve neverou.

Sexuálne spojenie je vo vzťahu veľmi dôležité ale tento emociálny jazyk lásky nie je len o tom. Je to aj pohladenie po vlasoch, držanie za ruku, bozkávanie.

Dlhé, aspoň 15 sekundové objatie, ak sa deje aspoň 3 krát denne preukázateľne zlepšuje náladu obom partnerom. Zvyšuje sa pri ňom hladina oxitocínu, ktorý tlmí pocity osamelosti, izolácie a hnevu.

Vzťah bez dotykov a sexu v manželstve je len vzťahom spolubývajúcich.

Vzťah brata a sestry, ktorý spolu žijú, lebo musia a inak to nejde.

Zdravý telesný kontakt medzi otcom a matkou je tiež tou najlepšou sexuálnou výchovou, ktorú deťom môžu dať. Za dvere spálne samozrejme nemôžu ísť, ale keď dieťa vidí, ako sa spolu spontánne objímajú, alebo pobozkajú vie, že telesný kontakt do vzťahu patrí ako niečo prirodzené.

Všetko, čo som, prebýva v mojom tele. Dotýkať sa môjho tela znamená dotýkať sa mňa. Vzdialiť sa od môjho tela znamená vzdialiť sa odo mňa emocionálne.

(5 jazykov lásky – Gary Chapman)

Ďalšie časti:
1, Ako urobiť partnerku šťastnou?
2, Darček ženu poteší viac, keď ho nečaká
3, Slová uznania vzťah zlepšujú, výčitky ho môžu zničiť
4, Povysávať byt môže znamenať viac ako povedať ľúbim ťa
5, Plná pozornosť napĺňa spoločnú nádrž lásky
6, Partnerstvo bez dotykov je ako čokoláda bez chute

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.