Nastavenie mysle – Carol S. Dwecková

Nastavenie mysle – Carol S. Dwecková

Spôsob, akým premýšľame o svojich schopnostiach, sa prejavuje v rôznych životných chvíľach fixným, alebo rastovým nastavením mysle.

Človek s fixným nastavením mysle má problém s tým keď sa mu do cesty pripletú prekážky, ktoré nevie zdolať. Znamená to pre neho útok na jeho vlastnú hodnotu, trápi sa tým a nedokáže ďalej pokračovať. Považuje to za svoje zlyhanie a nedostatočnosť.

Človek s rastovým nastavením mysle chápe prekážky ako príležitosti naučiť sa niečo nové, zaujímavé. Problémy ho v živote stretajú tiež, ale zaujíma k nim iný iný postoj. Kladie si otázky: Čo sa môžem vďaka tejto situácii naučiť? Akým spôsobom ju môžem prekonať? A potom to urobí.

Existuje určité nastavenie mysle, ktoré chytí ľudí do siete predstavy vlastného zvláštneho talentu a výnimočnosti. Keď sa niečo nevydarí, strácajú svoj cieľ z hľadáčika. Prichádzajú o schopnosti a ohrozujú všetko… Vieme tiež, že existuje nastavenie mysle, ktoré ľuďom pomáha vyrovnať sa s neúspechmi, ukáže im správny prístup k veci a vedie k činom v ich najlepšom záujme.

Autorka v knihe na mnohých príkladoch z oblastí športu, biznisu a medziľudských vzťahov ukazuje tieto dva základné prístupy a to ako sa prejavujú v konkrétnych životoch známych ľudí. Ako vplývajú na úspech či neúspech ich samých, ľudí s ktorými žijú, a organizácie v ktorých pôsobia.

Súvisiaci článok: Nastavte svoju myseľ rastovo, s fixným myslením sa utrápite

Jeden komentár k “Nastavenie mysle – Carol S. Dwecková”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.