Koľkí z nás budú na smrteľnej posteli ľutovať, že nestrávili viac času na Facebooku?

Mať spokojnú rodinu je celoživotný projekt, ktorý sa na prvý pohľad napĺňa akosi automaticky.

Skutočne kvalitné rodinné prostredie si však vyžaduje oveľa viac než len splodiť deti, dať im najesť, strechu nad hlavou, kúpiť vianočné darčeky a poslať ich do školy.

Podobne je to aj s manželstvom – zdá sa akoby napĺňalo svoj zmysel celkom samo – tým, že sa vezmeme a spolu žijeme. Len treba vydržať, nepozabíjať sa a nerozviesť.

Skutočne kvalitný partnerský vzťah je však oveľa viac než len obyčajné spolužitie vedľa seba.

Rovnako je to aj so životom samotným. Životná rutina dokáže človeka zomlieť na dlhé roky. Každé ráno do práce, potom domov, podpísať deťom známky v žiackej, sadnúť si k mobilu a do omrzenia konzumovať instantné správy a filtrami vylepšené fotografie. Kultúra ľudí, ktorí sa hrdia tým, že nemajú televízory, aby vzápätí na notebooku streamovali videá z Netflixu či Youtube, alebo sťahovali filmy z Uložto. To je mentálne a hodnotové živorenie a nie využitie potenciálu života, ktorý sme pri narodení dostali darom.

Mali sme veľké plány, svet nám ležal pri nohách.

Výsledkom môže byť akýsi mechanický, znudený život pozostávajúci z veľmi podobných, neustále sa opakujúcich dní, zaplnených povinnosťami od rána do večera. A to aj napriek tomu, že všetko to, čo k rutine viedlo, sme si na začiatku vybrali celkom slobodne, s radosťou a veľkými ideálmi.

Ako z toho von píše Stephen Covey v knihe Najdôležitejšie veci ako prvé.

Zamerajme sa na veci dôležité, ale nenaliehavé

Kombinovaním dvoch parametrov – dôležitosti a naliehavosti Covey vytvára 4 kvadranty do ktorých sa dajú zaradiť naše každodenné činnosti:

Najviac sme pohlcovaní prvým kvadrantom. Riešime veci na poslednú chvíľu, nedelegujeme, neselektujeme a chýba nám zmysluplné plánovanie. Potom sa dôležité veci nahromadia a ich riešenie už neznesie odklad.

Tretí kvadrant je zmesou hlušenia času nepodstatnými vecami, ktoré majú len malú efektivitu. Dlhé, nudné a bezobsažné porady a stretnutia, ktoré by sa dali vybaviť za 5 minút. Prijímanie obchodných zástupcov, ktorí neustále ponúkajú, čo už vopred viete, že potrebujete.

Prokrastrinácia je doménou štvrtého kvadrantu. Skrolovanie po Instagrame, alebo Facebooku, keď treba pracovať. Zabíjanie času dlhými kávičkami a planými diskusiami v kancelárii kolegov. Hranie hier na mobile z nudy.

Najdôležitejší kvadrant je druhý v poradí – skrýva sa v ňom najväčší potenciál. Rozvinutie a zameranie na tento kvadrant zvyšuje možnosť napĺňania vlastného potenciálu. Ak upriamime pozornosť na veci, ktoré síce nie sú naliehavé, ale sú pre nás dôležité, dokáže nás to najlepšie priblížiť naplneniu našich cieľov a vízií.

Napríklad. Zdravé stravovanie síce nerieši akútny problém, ale vytvára dobré predpoklady na prevenciu pred budúcimi zdravotnými ťažkosťami. Stravovať sa zdravo teda nie je naliehavé, ale je to dôležité.

Pravidelné cvičenie tiež neurobí okamžité zázraky. Dlhodobo však prispieva k lepšej kondícii a znižuje budúce problémy vyplývajúce z pasívneho života. Opäť nejde o nič naliehavé, ale dlhodobé športovanie má pozitívny vplyv na fyzický aj psychický stav človeka.

Plánovanie zase pomôže skrátiť trávenie času v kvadrante číslo jeden – pretože pri dobrom naplánovaní, môžeme veci stíhať robiť načas. Alebo vzdelaním sa v asertívnej komunikácii môžeme efektívnejšie komunikovať a tak menej času stráviť v kvadrante číslo 3. Pričom ani plánovanie, ani vzdelávanie nie sú naliehavé, ale sú dôležité.

Žijeme normálny život relatívne šťastne. Postupne však dospejeme do bodu, kedy sa nestíhame venovať veciam, ktoré by sme chceli a neustále ich odkladáme. Nakoniec ich vôbec neurobíme, upadneme do pohodlnej, ale prázdnej rutiny a môžeme vyhorieť.

Covey vo svojej knihe ďalej ukazuje ako si vytvoriť svoj vnútorný kompas, ktorý nám umožní nasmerovať svoj život. A nemyslí tým konkrétne hodnoty, postupy, alebo náboženstvo.

Čo je v mojom živote skutočne dôležité?

Aby sme cítili, že svoj život žijeme plnohodnotne, musíme naplniť štyri základné potreby:

  • žiť – fyzické potreby pre život ako – byť zdravý, mať čo jesť a kde bývať
  • milovať – spoločenské potreby, rodina, priatelia
  • učiť sa nové – objavovať a skúšať nové veci, vzdelávať sa, pracovať na sebe
  • zanechať odkaz – vydať zo seba niečo viac než len dosahovať svoj vlastný prospech; podieľať sa na niečom, čo presiahne náš život a spraví ho výnimočným

Všetky tieto štyri potreby tvoria súvislý celok. Ak sú naplnené, zažívame pocit kvalitného života. Absencia niektorej z nich prináša pocity vyhorenia, alebo nezmyselnosti vlastnej existencie.

Ak má naplnenie týchto potrieb zafungovať, musí podľa Coveyho človek v sebe objaviť a oživiť štyri princípy.

Za prvé, musí vychádzať zo sebauvedomenia. Vďaka nemu sa vieme na seba pozrieť akoby z pohľadu tretej osoby. Dokážeme objektívnejšie vyhodnotiť svoje “zmýšľanie, motívy, vlastnú minulosť, vlastné plány, zvyky, činy a sklony.”

Ako druhé nás má viesť svedomie, ktoré je kompasom pre rozlišovanie dobrého a zlého, aj keď má svoje limity. Je dôležitým prepojením medzi “múdrosťou vekov a múdrosťou srdca”.

Slobodná vôľa je nástroj, ktorý nám pomáha vybrať si to, čo najviac sedí nášmu charakteru a víziám, v súlade so zachovaním princípov svedomia. Umožňuje namiešať si svoj životný osud v jeho originálnym farbách, odtieňoch, odlišnostiach a variantách.

Vďaka predstavivosti vieme pretaviť naše myšlienky do konkrétnych krokov vedúcich k ich naplneniu. Môžeme si naplánovať postupy a činy ako kedy a kde musíme niečo urobiť aby sme dosiahli to, čo sme si zaumienili. “Umožňuje nám predstaviť si, ako žijeme v súlade so svojím poslaním i navzdory nepriaznivým okolnostiam a efektívne uplatniť princípy aj v situáciach s ktorými sme sa dosiaľ nestretli.

Ok, mal by som niečo začať robiť inak. Ale čo je to, to “inak”?

autor: https://unsplash.com/@heftiba

Lepšie plánovanie môže byť začiatok. Covey popisuje 3 generácie plánovania, ktoré podľa neho nevedú k trvalo udržateľným výsledkom, alebo pomôžu človeku upratať len niektoré oblasti svojho života. Napríklad to-do listy, alebo pripomienky v mobile sú síce spôsob ako na niečo nezabudnúť, ale smerujú skôr k naplneniu krátkodobých potrieb.

Preto Covey odporúča písať si osobný denník s ohľadom na to, kým som teraz a kam sa chcem v dlhodobom horizonte posunúť. Stanoviť si dlhodobé ciele a na týždennej báze napĺňať svoje dni konkrétnymi aktivitami, ktoré budú k ich dosiahnutiu smerovať.

Vedenie osobného denníka vám umožňuje uvedomiť si, akým spôsobom rozvíjate a využívate svoje schopnosti, a pracovať na zlepšení. Písaním si totiž neprecvičujete len svoj mozog – taktiež Vám pomáha zapamätať si a uskutočniť činnosť, ktorú sa usilujete robiť. Navyše Vám dáva mocný kontextový nástroj. Keď si nájdete čas – napríklad pri revízii svojho životného poslania – a prečítate si, čo ste zažili za posledné týždne, mesiace či roky, získate neoceniteľné vedomosti o opakujúcich sa vzoroch a motívoch vo svojom živote.

Covey – Najdoležitejšie veci ako prvé

Aké ciele chcem sledovať mi pomôže spoznať sebauvedomenie. Som otcom, manželom, podnikateľom a priateľom. Preto mám možnosť týždeň naplniť akivitou, ktorá mi pomôže rozvinúť svoje vzťahy s mojimi deťmi, priniesť niečo romantické do manželstva, urobiť kroky pre získanie nových potenciálnych obchodných partnerov, alebo sa stretnúť s priateľmi a zabaviť sa.

Aby som to všetko robil v súlade s hodnotami, ktorým verím, počúvam svoje svedomie. Vďaka slobodnej vôli môžem niektoré ciele, alebo aktivity zmeniť, ak zistím, že nikam nevedú. A vďaka predstavivosti vymyslieť nové ciele, naplánovať nové aktivity.

Vždy, keď si myslíme, že problém je “tam vonku”, skutočným problémom je práve táto domnienka. Pripravujeme sa o osobnú silu. Inými slovami, vzdávame sa svojho priestoru – priestoru, ktorý nám umožňuje zvoliť si konštruktívnu reakciu. Moc ovládať nás dávame okolnostiam a slabostiam druhých. Vkladáme svoju energiu do kruhu záujmu, do vecí nad ktorými nemáme žiadnu kontrolu.

Koľkí z nás teda budú na smrteľnej posteli ľutovať, že nestrávili viac času na Facebooku? Pravdepodobne nikto. Aby sme nemuseli v tomto čase ľutovať nič, zamerajme sa na najdoležitejšie veci ako prvé.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.