Kde ste sa v partnerstve zasekli? (1/4)

Kým spoločnosť nás naučí do života všeličo, od písania, cez matematiku, až po fyziku, chémiu lásky nevyučujú na žiadnej škole.

Pohľad na vzťahy nám ešte viac skreslujú idealizované filmové príbehy romantických lások, kde sa v dvoch hodinách, podľa plánu, odohrá všetko to, čo v realite musíme prežívať dlhé roky.

Bez plánu. Bez múdrej rady scenáristu.

Podobne, ako v živote prechádzame vývojom od chlapca k mužovi, prechádza v dospelosti vývojom aj mužov vzťah s partnerkou. Všetko plynie.

Niektorí psychológovia hovoria o piatich fázach (Harris, Larson) manželstva, iní o siedmych (Harrar, DeMaria). Ja som sa po preskúmaní môjho dlhoročného manželstva dopracoval zatiaľ k trom fázam.

Nejde teraz o to, že takto to musí mať každý. Či sú fázy dve, alebo je ich päť. Sú páry, ktorým to ide úplne prirodzene a niektoré páry niektoré fázy možno ani nezažijú. Hádky majú pod kontrolou. Vo financiách sú dohodnutí k obojstrannej spokojnosti. Hodnotovo sú ukotvení veľmi podobne a teda ani s výchovou detí nemajú problém.

Takých párov je však menšina a štatistiky rozvodovosti a spokojnosti vo vzťahoch, ktoré sú ešte stále spolu, to potvrdzujú.

Mnohé partnerstvá nosia navonok peknú, dobre zahranú fasádu. Ale doma za zatvorenými dverami sa niekedy odohráva peklo. 

Pre ľudí sa dá zahrať všeličo, ale seba neoklameš.


Ďalšie časti seriálu:

  1. Kde ste sa v partnerstve zasekli?
  2. Zamilovanosť je stav, ktorý zo vzťahu vyprchá
  3. Najťažšia časť vzťahu: boj o moc. kto vyhrá?
  4. Ak si manželstvo chcete užívať, začnite spolupracovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.