Ako urobiť partnerku šťastnou? (1/6)

Tanec na vidieku – Renoir

Na začiatku je všetko krásne. Zamilovanosť je však stav, ktorý po rokoch takmer určite pominie. Zvykneme si jeden na druhého a objavujeme na sebe aj tie (naj)horšie stránky.

Život vo dvojici funguje ako spojené nádoby. Ak sa vyprázdňuje jedna, chýbať niečo začne aj tej druhej. Preto šťastie tvojej partnerky, je zároveň aj tvojim šťastím a platí to aj naopak.

Ale kým pri nádobách sa to vďaka nekompromisným zákonom fyziky prejaví hneď, pri vzťahoch sa problémy nenápadne hromadia a zvyknú sa prejaviť až s odstupom času.

Niektoré veci máme priamo pred nosom ale nevidíme ich. V začiatkoch vzťahu potreby svojej milej vidíme. Vodíme ju na rande. Kupujeme jej darčeky a robíme všelijaké pozornosti. Sústredene ju počúvame a prikyvujeme. Objímeme a chytíme ju za ruku, keď ju niečo trápi.

Vtedy to všetko vidíme, ale o roky neskôr, akoby sme odrazu oslepli.

Za predpokladu, že to medzi Vami ešte relatívne funguje a nie ste už vo fáze rozchodu rozchodu, alebo rozvodu, má zmysel na tom popracovať.

V knihe 5 jazykov lásky Gary Chapman zrozumiteľným spôsobom spísal to, čo všetci vieme, ale po rokoch vzťahu to už prehliadame a zabúdame v živote aplikovať.

Ako ľudia potrebujeme cítiť lásku iných ľudí. Nestačí však povedať “ľúbim ťa”, musí byť veľmi konkrétna, aby ju náš partner skutočne a bytostne cítil.

Zoznam jazykov lásky, ktorý Gary Chapman pomenoval, obsahuje oblasti, do ktorých sa vmestí hocičo z toho, čomu ženy rozumejú:

  1. Prijímanie darčekov
  2. Slová uistenia a podpory
  3. Skutky, činy a služby
  4. Sústredená pozornosť
  5. Telesné dotyky

Tento zoznam sa dá použiť aj pre mužov.

Spoznať ktorým z týchto jazykov hovorí tvoja partnerka je základný kľúč k úspechu ako ju urobiť šťastnou. A tým pomôcť aj vášmu vzťahu.

Žena hovorí minimálne jedným z nich, ale môže ich byť aj viac. Podstatné je naučiť sa aspoň tie dominantné a ak nimi chcete ku nej prehovárať, váš vzťah to môže radikálne zmeniť. Samozrejme treba tie jazyky precvičovať celý život a nie len do vyprchania entuziazmu.

(Ako zábudlivý tvor si pri každom článku radšej vytvorím zoznam toho, čo na ženu funguje, aby som sa k tomu mohol vrátiť aj po čase.)

Ďalšie časti:
1, Ako urobiť partnerku šťastnou?
2, Darček ženu poteší viac, keď ho nečaká
3, Slová uznania vzťah zlepšujú, výčitky ho môžu zničiť
4, Povysávať byt môže znamenať viac ako povedať ľúbim ťa
5, Plná pozornosť napĺňa spoločnú nádrž lásky
6, Partnerstvo bez dotykov je ako čokoláda bez chute

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.