Ak si manželstvo chcete užívať, začnite spolupracovať (4/4)

Niekto s tým dokáže vnútorne pracovať a intuitívne pochopí, že to takto ďalej nejde.

Existuje množstvo motivačnej literatúry pre partnerov s dobrými návodmi ako svoj vzťah zlepšiť. To, čo nás nikto neučil, sa zrazu musíme začať učiť po malých krôčikoch.

Doslova ako malé deti. Zraneným a uboleným srdciam to ide obzvlášť ťažko. Je to akoby si sa odznovu učil chodiť. Ako sa naučiť nekonfliktne komunikovať, keď som presvedčený, že ten druhý spravil chybu a ja som v práve? Urobíš pár nových krokov a spadneš. Povadíte sa. To nemá zmysel, ona je proste taká a nezmení sa!

Tajomstvo však spočíva v inom – zmeniť seba. A keď si toto uvedomia obaja – spolupráca sa môže začať.

Je to akási tretia cesta. Po rokoch bojov to môže byť ťažké.

Máš naučené reakcie, ktoré si ani neuvedomuješ. Namiesto viac jej hovoriť, by si ju mal viac počúvať. Až vtedy uvidíš, ako na ňu pôsobíš.

Aj keď popisy toho, čo jej prekáža cítiš inak ako ona, nevysvetľuj jej ako sa má cítiť. Jej pocity nezmeníš.

Ak si ju zranil, uisti ju, že to nebolo tvojim zámerom. Že ťa veľmi mrzí ak niečo pochopila inak než si ty myslel a že budeš pracovať na tom, aby si sa vyjadroval citlivejšie, s väčšou úctou a láskou.

Zmeniť môžeš seba a svoje správanie, vystupovanie a vyjadrovanie. Nie ju. Keď sa začneš meniť ty, začne sa meniť aj ona.

Pochopíš, že žena myslí inak. Je emotívnejšia a keď hovorí o probléme, nemusí mať na mysli hneď hľadanie riešenia. Väčšinou úplne stačí zúčastnene počúvať.

Áno, aj keď ti to nebude dávať zmysel, pretože ty si z Marsu a ona z Venuše.

Dôležité je pri nej stáť a vypočuť ju bez hodnotenia a dávania dobre mienených rád ak ťa o to vyslovene nepožiadala.

Potrebuje aby si ju počúval sústredene a nie popri tom ťukal do mobilu a potom ako sa ti otvorí, ju uzemnil, že ten problém vôbec nezvládla a je divná.

Namiesto toho, jej vyjadri pochopenie a podporu, že budeš pri nej za všetkých okolností stáť a môže sa o teba kedykoľvek oprieť. V dobrom, aj v zlom.

Vtedy sa môže obnoviť medzi vami prúd lásky.

Žena je ako kvet, ktorý je potrebné neustále polievať inak zvädne. Zisti, aký je jej jazyk lásky a začni k nej ním hovoriť.

Výskumy psychológov, ktorí sa zaoberajú partnerskými vzťahmi potvrdili, že najlepšie je nasadiť si ružové okuliare a vidieť ženu cez ne krajšiu, než je.

A ona sa takou potom stane.

Vo fáze spolupráce dvaja postupne prestanú spolu bojovať, pretože pochopia a otvorene si priznajú, že to nikam nevedie. Majú len jeden život a ten si chcú užívať!

Tak prečo si ho neužívať spoločne, keď majú za sebou toľko pekných zážitkov? Keď to dokázali na začiatku, prečo sa k tomu nevrátiť a nepokračovať?

Spomeň si aké to bolo keď ste boli zamilovaní. A priveď to do vzťahu znovu. 

Ak si myslíš, že to dokážeš, máš zrejme pravdu.
Ak si myslíš, že to nedokážeš, máš zrejme tiež pravdu.

Henry Ford

Ak sa na to chceš vykašľať, tak vedz, že susedova tráva nie je zelenšia. Každá žena, rovnako ako každý muž, má svoje chyby, s ktorými sa bude ten druhý musieť skôr či neskôr nejako vysporiadať.

A neustále cestovať zo vzťahu do vzťahu v snahe nájsť dokonalosť znamená vôbec nič nepochopiť.

Prijímať sa máme takí, akí sme.

A neustále na sebe pracovať.


Ďalšie časti seriálu:

  1. Kde ste sa v partnerstve zasekli?
  2. Zamilovanosť je stav, ktorý zo vzťahu vyprchá
  3. Najťažšia časť vzťahu: boj o moc. kto vyhrá?
  4. Ak si manželstvo chcete užívať, začnite spolupracovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.